Udělej si sám

Slogan „Udělej si sám“ není možná pro tento web úplně nejvhodnější, ale bystří návštěvníci jistě chápou, že tím myslím udělej si sám spermiogram. Nebude to tak složité jako je podle WHO Manuálu zmíněného v textu Spermiogram online, na druhé straně to zase nebude samozřejmě tak přesné.
 
Testování spolehlivosti některých spermatestů dělal Sexuologický ústav, konkrétně paní Miloslava Betková. Z jejích závěrů citujeme: "Testy plodnosti, jež se prodávají ve zdejších lékárnách, nedokáží zjistit počet a pohyblivost spermií. Pouze orientačně zjistí zda jde o ejakulát, ale množství a pohyblivost, tak jak deklarují, nejsou schopny určit. Nespolehlivé daje mohou v někom vyvolat zdání plodnosti, přičemž opak je pravdou". Paní Betková nám poskytla i její výbornou prezentaci, v níž jsou podrobně zdokumentovány jednotlivé kroky testu (bez získávání vzorků, pochopitelně). 
 
Domácí kutily, kterým nejde ani tak o výsledek jako je facsinují moderní technologie, nicméně od testování neodrazujeme. Pokud si neprohlédli prezentaci paní Betkové ze sexuologického ústavu, mohou testovací sadu vidět například zde. Tento test prý umí zjistit, jestli se Vaše počty spermií liší od referenčních hodnot. Nic víc. 
Trochu komplikovanější je tento test. V balíčku je jakýsi malý mikroskop s návodem jak hodnotit vzorek. Hodnotit budete nejen počty, ale i pohyblivost.
 A aby vám to počítání spermií šlo dobře od ruky, doporučuji pustit si tento song.
Býval na trhu i test české výroby, bohužel o něj byl podle dostupných informací malý zájem, tak je výroba zastavena. ... Doplňuji novinku! O českém testu jsem sice zatím nic nezjistil, ale našel jsem českého distributora spermatestu, firmu MiraTes (nezdá se, že by firma měla něco společného s Emirates...). Spermatest nazývají Testem mužské plodnosti a píšou, že "test používá vzorek spermatu a testuje jej jak na množství, tak aktivitu (pohyblivost) spermií. Výsledky jsou známy za 90 minut".  Firma nabízí také Elektronický likvidátor vší, tak jen doufám, že obsahy krabiček jednotlivých testů nezaměňují příliš často...
 Pokud vám test ukáže hodnoty blízké nebo lepší než jsou referenční, pak gratuluji. Neradujte se ale předčasně. Jak jsem řekl v úvodu této složky, rozhoduje ještě ohromné množství dalších kvalit.... Navíc spolehlivost testu je, jak vidno dle odborníků, velmi problematická.
 Pokud vám test ukáže nižší hodnoty než referenční, nezoufejte. V podstatě to ještě nic neznamená. Ale je vhodné neodkládat návštěvu odborníka, který váš vzorek vyhodnotí podle toho složitého WHO manuálu. Navíc spolehlivost testů je, jak vidno dle odborníků, velmi problematická...
 Uvítám vaše zkušenosti jak s testy tak s jejich dostupností. Nabídnu je dalším potřebným.  Pište na email adam@adamcr.cz.
Naposledy upraveno 24.06.2013 10:35.