Weby mezinárodních společností
Weby mezinárodních odborných společností jsou výborným zdrojem velmi kvalitních informací. Neziskovka Adam nemá žádné kapacity na to, aby dobře financovaným, profesionálně vedeným, stále aktualizovaným informačním zdrojům konkurovala, doporučujeme proto těm, kdo aspoň trochu umí anglicky, zahraniční weby proklikat. Samozřejmě velmi kritickým pohledem.
Nejvýznamnější evropskou odbornou společností zaměřenou na reprodukční medicínu je European Society of Human Reproduction and Embryology ESHRE. ESHRE ve spolupráci s Oxford University Press vydává jeden z vedoucích odborných časopisů Human Reproduction a na svých stránkách odkazuje i na další publikace. ESHRE je tvořeno několika odbornými skupinami, které vydávají svá stanoviska či doporučení k řešení jednotlivých problémů, například k etickým otázkám. Na tomto webu najdete i informace o legislativních rámcích pro asistovanou reprodukci v různých zemích. Různé ESHRE statistiky najdete v Adamově složce Dezinformační odbor.
Podobnou organizací jako ESHRE, ale na americkém kontinentě, je American Society for Reproductive Medicine ASRM. Vydává významný odborný časopis Fertility and Sterility. Na jejím webu najdete také spoustu novinek, guidelinů, postojů a doporučení k různým tématům reprodukční medicíny zde. Americké statistiky týkající se rodiny a reprodukční medicíny najdete ve složce Dezinformační odbor.
Světovou odbornou organizací sdružující národní odborné organizace je International Society of Fertility Societies IFFS. Na svých stránkách má odkazy na důležité odborné časopisy a najdete tam aktualizované přehledy o tom, jak si asistovaná reprodukce vede ve světě.
IVF-Worldwide.com jsou asi nejobsáhlejší světové webové stránky zaměřené na informování o IVF. Určené jsou pro doktory, embryology, sestry, sociální pracovníky i pro pacienty. Bohužel jsem nenašel kdo je financuje. Pouze píšou, že jsou dva lékaři – zakladatelé a mají poradní sbor složený z odborníků z celého světa (ČR ale zastoupení nemá). Stránky mají edukační sekci, kde je možné najít mnoho důležitých informací, vše ovšem bohužel v angličtině. Šikovný je diagram popisující jednotlivé kroky IVF, včetně rizik, religiózních názorů atd. Když se klikne na ty jednotlivé kroky, ukáže se popis, obrázky, fotky atd.
V ČR je léčba dostupná snadno a téměř pro každého (nemluvíme o finanční stránce), takže málokdo potřebuje za léčbou cestovat do zahraničí. Ale najdou se i takové situace. Například pár jiné rasy, žijící v ČR, a potřebující dárcovské gamety, se dostává do potíží: dárci stejné rasy se v ČR velmi pravěpodobně nenajdou (navíc by bylo obtížné dodržet zákonný požadavek anonymity). Také lesbické, gayské páry a osamělé ženy se někdy rozhodují pro řešení situace v zahraničí. Pro tyto účely byl založen web Fertility Treatment Abroad. Píšou, že jsou nejúplnější online zdroj informací o léčbě za hranicemi vlastní země: zjistíte co je kde dostupné, kolik to stojí, jaká je úspěšnost, jak navázat kontakt s klinikou. Upozorňují, že se drží guideline vypracovaného výše zmíněnou odbornou společností ESHRE ESHRE Good Practice Guide for cross-border reproductive care.
Laických společností a webů zaměřených na nedobrovolnou bezdětnost je ve světě moc. Upozorňuji na několik z nich, na nichž najdete odkazy na desítky či stovky dalších.
Evropskou aliancí sdružující neziskové organizace z Evropy zaměřené na podporu lidí řešících nenaplňující rodičovství je Fertility Europe FE. Na tomto webu najdete hlavní kontakty na další evropské organizace, což může být velká pomoc pro ty, kdo hledají nějakou pomoc v zahraničí nebo pro ty, kdo hledají další informace od neziskovek, ale umí všechny možné jiné jazyky, jen ne všude převažující angličtinu.
Weby. které se snaží manažerským způsobem zorentovat pacienta v nesmírně složité síti možností, jsou například Infertility Resources nebo FindMeCure.
Světovou sítí sdružující neziskovky z celého světa je International Consumer Support for Infertility iCSi, na jejíchž stránkách naleznete kontakty na spousty neziskovek po celém světě. Třeba si rádi počtete o infertilitě třeba v japonštině (všimněte si, že srdíčka a kytičky kreslí stejně jako my).
Vážnou příčinou snížené plodnosti žen je endometrióza. Výborným webem informujícím o bolestech v podbřišku (jeden ze symptomů endometriózy) jsou stránky neziskovky Pelvic Pain Support Network.
Evropskou společností sdružující pacientské organizace napříč nemocemi je European Patient´s Forum EPF. Tato organizace je partnerem pro EU při vyjednávání o zdravotní péči v evropských státech.
Světovou aliancí pro pacientské organizace po celém světě je International Alliance of Patients´ Organizations IAPO. Tato organizace je například tvůrcem Deklarace o zdravotní péči orientované na pacienta.