Porodnost po evropsku
Weby, na které tady budu odkazovat, jsou převážně v angličtině. Ale věřím, že na porozumění tabulkám žádná extra angličtina není potřeba a že koho to zajímá, snadno to pochopí.
Nejobsáhlejším webem nabízejícím různé evropské statistické údaje je Eurostat. Nabízí například pěknou aktualizovanou tabulku o počtu dětí na jednu ženu v různých zemích Evropy i souhrnně, případně o průměrném věku ženy při porodu. Kolik asi tak je průměrný věk mužů při porodu jejich dítěte?! Zajímavá je také tabulka kolik žen vychází v jednotlivých evropských zemích na 100 mužů. Míň žen než mužů žije jen v Turecku a v Makedonii, ale podle tabulek se zdá, že i u nás ten poměr nepatrně klesá. Takže by demografové neměli u chlapů počítat jen úmrtnosti! My žijeme a přibýváme, nejen na váze.
Vienna Institute of Demography vydává každé dva roky obrovskou tabulku s údaji o porodnosti a populačních trendech ve všech evropských zemích; přehledné tabulky jsou doplněné grafy, mapami a textem. Je to tam i za roky 2006 a 2008. Adam hrdě hlásí, že dva z autorů jsou Češi: Tomáš Sobotka a Kryštof Zeman.
Population Europe je nová iniciativa, která by měla spojit evropská populační centra a propagovat jejich výzkum i tím, že ho zpřístupní zájemcům z řad laiků. Zatím jsem tam nenašel nic moc o plánování a plození dětí, ale třeba čase najdu. Teď je tam jen odkaz na web humanfertility.org, kam jsem se aktivně zaregistroval, protože jsem tam zahlédl nabídku informací o demografické situaci v ČR už od dřevních dob. Vyplivlo to na mne ale hausnumera, kterým vůbec nerozumím. Je to prostě určené pro odborníky.
Informace v angličtině nabízí i Francouzský demografický institut INED. Jsou tam obecné informace, články a data o francouzské, evropské a světové populaci. Toto je pro Evropu
Jsem trochu v rozpacích, kam zařadit web o demografické situaci v postsovětských zemích, které nabízí výborný web Demoskop. Větší část těch zemí patří do Evropy, dávám ho tedy sem, do Porodnosti po evropsku. Demoskop má každé dva týdny novou edici plnou článků a analýz. V ruštině....
Na oficiálních demografických webech tedy zatím statistiky o porodnosti mužů nejsou. Ale články a statistiky se už začínají objevovat!
Článek “Men’s childbearing desires and views of the male role in Europe at the dawn of the 21st century” o mužských plánech na počet dětí v souvislosti s jejich postoji (postoji těch mužů, ne těch dětí, pochopitelně) – tradičním či egalitariánským (rovnostářským). Text analyzuje postoje a záměry mužů ve věnu 20-44 let v osmi evropských zemích: Rakousko, Estonsko, Východní Německo, Západní Německo, Itálie, Litva, Holandsko a Polsko. České Adamy výzkumníci bohužel do analýzy nezahrnuli; zřejmě nemáme statistiky. Nebo pro to máte jiné vysvětlení?
Oficiálni statistiky - některé země je uvádí, alespoň tedy základní ukazatele jako počet narozených podle věku muže a míry plodnosti podle věku, případně úhrnnou plodnost. Objevují se například v oficiálních statistických publikacích za Dánsko, Švédsko, Anglii & Wales a Francii. Jako čerstvý příklad nabízíme nejnovější datovou přílohu k francouzské zprávě o vývoji populace ve Francii v roce 2010, kde 4. list, nazvaný "Graphique complémentaire 3" uvádí míry plodnosti & úhrnnou plodnost podle věku žen a mužů v letech 1980 a 2010. Když si otevřete stránku se zprávou, ta Excelová tabulka s podrobnějšími údaji na vás vybafne v pravém slopuci, kousek pod nápisem "Téléchargement". Má název "Données complémentaires". Tomáš vysvětluje, že „muži jsou “v mínusu” z čistě technického důvodu: aby byli autoři schopni nakreslit graf v Excelu, kde jsou ženy na jedné ('pozitivní' abych tak řekl) straně a muži na druhé strané obrázku. Jinak ta čísla jsou jednoduše počty narozených na 10,000 žen a mužů daného věku a TOT pod tím vším je úhrnná plodnost (rovněž vynásobená 10 000). A jako vždy je nutné mít na zřeteli, že nějaké to malé procento otců zůstane neznámé, případně nějaké to větší procento je otci uvedeno mylně...“