Prevence

Muži se dožívají kratšího věku než ženy a spíše než ženy se vystavují rizikům, která ohrožují jejich zdraví. Týká se to celkově zdravotního stavu a platí to i pro reprodukční zdraví. Snadno se řekne chovejte se preventivně, ale těžko se tak člověk může chovat, když neví co hrozí a jak se tomu vyhnout.  

Co to vlastně znamená reprodukční zdraví? Obvykle se tím myslí schopnost oplodnit, otěhotnět, donosit a porodit zdravé dítě. Širší význam v sobě zahrnuje i schopnost zajistit si dostatečné zdraví nebo aspoň získat znalosti o jeho stavu a případných poruchách.

O ochranu reprodukčního zdraví se velmi zasazuje Světová zdravotnická organizace (World Health Organization). Odborníci z Mezinárodní federace pro plánování rodičovství (International Planned Parenthood Federation) sepsali reprodukční práva, vzniklý dokument se nazývá Charta reprodukčních a sexuálních práv.

Podle posledních studií je příčina poruch plodnosti páru na straně žen a mužů vyrovnaná. Základní vyšetření mužské plodnosti je spermiogram.

V posledních několika desítkách let mnohé studie dokazují pomalou, ale neustávající, tendenci ke snižování hodnot spermiogramu. Zatím se přesně neví, co všechno za snižováním kvality stojí. Nejčastěji se jako o příčinách mluví o vlivu kouření cigaret, alkoholu, vysokých teplot a působení chemických látek.

Otázkou jsou i faktory fyzické zátěže – sporty či jiná fyzická aktivita nadměrně zatěžující břišní svalstvo, která zhoršuje odtok žilní krve z pánevních orgánů (zdvihání činek, závaží). Podobně sporty, při nichž je nadměrně zatěžována oblast hráze (rozkrok) – např. dlouhé jízdy či terénní jízdy na kole, motocyklu i na koni.

Důležité je také vhodné spodní prádlo. To má být dostatečně elastické, umožňovat termoregulaci a dýchání kůže. Prádlo má být pohodlné, penis a šourek v něm nemá volně „plandat“ ani nesmí být připlácnutý do třísel nebo do rozkroku.

Preventivní prohlídky u gynekologa jsou pro většinu evropských a amerických dívek samozřejmostí. Pro kluky vlastně nic takového neexistuje. Je ale dobré vědět, že i muži mají své doktory. Také je dobré mít alespoň přibližnou představu o tom jak to chlapům funguje, aby chlap věděl na co a kdy dávat bacha a jak dávat bacha. Pozor také na sexuálně přenosné nemoci!

 

 

 Texty v celé sekci "Prevence" vznikly za podpory Ministerstva zdravotnictví  České republiky v rámci řešení projektu č. 16/10/PDD.
Naposledy upraveno 19.01.2011 15:38.