Porodnost po česku

Informace najdete na několika webech.

Základní a srozumitelné definice v demografii používaných termínů najdete na webu Demografie.info. Zde vám vysvětlí porodnost, zde potratovostLidi žijící na psí knížku možná neví co je to sňatečnost. Web také nabízí zajímavé demografické analýzy, ale o dělání děti jsem tam nic nenašel.

Nejznámější demografický web v ČR  je web Českého statistického úřadu, podívejte se na přehled publikací o obyvatelstvu, na jeho obsah. Všimněte si, že jsou tam publikace 4015-02 Ženy v České republice a 4008-06 Porodnost a plodnost. Marně jsem ovšem hledal nějakou publikaci o mužích v České republice....  Pokud partnerka sleduje módní trendy, možná ji bude zajímat Sezónnost v natalitěLidi procházející asistovanou reprodukcí už moc neplánují, přesto někdo může uvažovat o obvyklém věku pro rodičovství, tedy lépe řečeno mateřství. Na otcovství je věk asi vždycky (i když andrologové velmi nesouhlasí a varují!!). Možná vás zajímá jak to bylo se sňatky, porody, věkem matek, rozvody a úmrtími v nejbližším zpracovaném roce, tedy momentálně 2009.  Zajímavé mohou být také ukazatele plodnosti za posledních 100 let. Všimněte si zvláště tabulky Ukazatele plodnosti II, kde uvidíte, že vyšší průměrný věk matky při porodu není nic nového, ale že výjimkou naopak byl nízký věk matek v padesátých až osmdesátých letech. Ovšem analytici upozorňují na to, že za vyšším průměrným věkem ženy při porodu není odkládání rodičovství, ale je to třeba přičíst faktu, že tehdy byly častější porody vyšších pořadí a tedy logicky připadající na starší matky. Čili je to vlastně úúúúplně jiná situace. S porodností bohužel souvisí i potratovost, ČSÚ nabízí přehled různých tabulek. Zde například najdete základní údaje o potratovosti – vývoj za posledních 40 let. Jsou tam jak interrupce, tak spontánní potraty.

Na stránkách Přírodovědecké fakulty UK najdete ke stažení publikaci Populační vývoj České republiky v letech 2001-2006. Novější k dispozici zatím není. Pro nás nejzajímavější bude asi část o porodnosti a je tam taky část po potratovosti. Ale nic moc tam není o spontánních potratech, jen se zdá, že tendence mírně stoupá. Vysvětlit se to může jednak zvyšujícím se věkem těhotných žen (vyšší věk – vyšší riziko), jednak dokonalejšími metodami diagnostiky – co dříve žena považovala za opožděnou menstruaci, dnes díky gravitestům může diagnostikovat jako časný potrat.

 

 

Naposledy upraveno 17.02.2011 13:55.