Informace o spermiogramu

Standardní spermiologické vyšetření by měli udělat na každém urologickém nebo andrologickém pracovišti (přičemž součástí každého centra asistované reprodukce je i andrologické pracoviště) zde. Podrobnější spermiologické vyšetření, případně komplexní andrologické vyšetření pak nabízejí specializovanější pracoviště. Trochu nepřehledné je to s placením. Spermiologické vyšetření je běžnou součástí vyšetření páru, který má problémy s otěhotněním; pak je placeno ze zdravotního pojištění. Ze zdravotního pojištění ovšem nebývá placeno v případě, že si ho chcete udělat jaksi „preventivně“. Také záleží na pracovišti, jestli vůbec má smlouvu se zdravotními pojišťovnami – pokud ne, pak platíte v každém případě.  Spermiologické vyšetření také neplatí ti, co navštíví centrum asistované reprodukce s tím, že by se rádi stali dárci spermií. Čili – je třeba si dopředu zjistit co a za kolik vám kdo nabídne.

Urologická pracoviště najdete podobně jako gynekologická nejlépe ve Zlatých stránkách nebo si je vygooglujte. Specializovaných andrologických pracovišť zatím není mnoho, ale přibývají rychle, seznam budu průběžně doplňovat (věřím, že s vaší pomocí). Prozatím nabízím tyto odkazy (dle abecedy), vybrány jsou podle toto, kolik informací o poruchách plodnosti muže nabízí svém webu: 

Podrobnější popis vyšetření plodnosti muže najdete také informačním lékařském webu LékařiOnline (ovšem nevím kdo je faktickým provozovatelem tohoto webu).

 

 České odborné společnosti

Andrologové se sdružují v České urologické společnosti české lékařské společnosti J. E. Purkyně, speciálně v Sekci andrologické. Web této společnosti je ovšem primárně určen odborníkům, informuje je především o odborných aktivitách.

Další odbornou společností, v níž jsou aktivní i andrologové,  je Česká společnost pro sexuální medicínu. Ta na svém webu už nějaké informace má, např. o spermiologickém vyšetření.

 

Mezinárodní společnosti

Stránky má Mezinárodní společnosti pro andrologii (International Society of Andrology). Nic moc šikovného pro laiky jsem ovšem na nich nenašel.

Ani na stránkách Evropské společnosti pro lidskou reprodukci (European Society of Human Reproduction and Embryology - ESHRE) jsem nic speciálního o andrologii nenašel ani v sekci pro andrologii  ani v sekcích vyhrazených pro doporučení a stanoviska společnosti.

Naposledy upraveno 27.11.2010 17:41.