Jak to chlapům funguje?
Základem mužských pohlavních orgánů je párová pohlavní žláza – varle, z nich jsou pak pohlavními cestami odváděny zralé pohlavní buňky spermie. U muže se pohlavní orgány dělí na zevní a vnitřní.
Zevní pohlavní orgány tvoří penis s močovou trubicí a šourek, jsou vidět.
Vnitřní pohlavní orgány jsou schované: varlata, nadvarlata, chámovod a prostata.
Varlata jsou umístěna uvnitř šourku. Každé varle se skládá z menších komůrek, v nich jsou drobné nitkovité kanálky, ve kterých se tvoří spermie. Odtud „mladé“ spermie cestují do nadvarlete, kde dozrávají. Celý proces zrání spermií trvá skoro 3 měsíce. Z nadvarlete dále spermie cestují trubicí zvanou: chámovod. Zde jsou vlastně spermie skladovány a čekají na svou příležitost. Velkou roli také sehrávají semenné váčky, nalepené na chámovodu. Semenné váčky vyrábějí bílou lepkavou tekutinu – semeno, která se těsně před ejakulací se smíchá se spermiemi. Samotné spermie tvoří asi jednu desetinu ejakulátu. Semeno ze semenných váčků je bohaté na cukry a bílkoviny, které dodávají spermiím energii. Z chámovodu putují spermie velkou rychlostí do prostaty. Zde se do semene ještě přidává jisté množství zásadité tekutiny, která pak pomáhá neutralizovat kyselé prostředí ve vagíně. Pak se teprve jedná o plnohodnotný ejakulát. Když muž ejakuluje, prostata se stahuje, napíná a stlačuje chámovod. Tím pomáhá „pumpovat“ ejakulát do močové trubice uprostřed penisu. Dobrý anatomický a fyziologický popis najdete také v práci Porovnání kvality spermatu u mužů dle věku, povolání a místa bydliště.
Text vznikl v návaznosti na řešení projektu č. 16/10/DD s názvem "Prevence reprodukčního zdraví mladých mužů jako podpora odpovědnému rodičovství", který je finančně podpořen MZ ČR.