Demografické statistiky

Wikipedia říká, že demografie(démos - lid graféin - psát, popisovat) je věda, která studuje proces reprodukce lidských populací. Objektem studia demografie tedy jsou lidské populace, předmětem jejího studia je proces demografické reprodukce, tedy přirozený proces obnovy obyvatelstva důsledkem rození a vymírání. Procesy demografické reprodukce jsou úmrtnost (též mortalita), nemocnost, porodnost (též natalita), potratovost, sňatečnost a rozvodovost. Za pomoc v pátrání v demogafických údajích z celého světa děkuji Tomáši Sobotkovi z Vienna Institute of Demography.

Mne zajímá pochopitelně spíš ta porodnost. Jsem ale šokován tím, že zatímco při výpočtech úmrtnosti a nemocnosti se s muži počítá, v tabulkách o porodnosti a plodnosti není o mužích ani ťuk; všechno je o ženách! Člověk by řekl, že se tématu chytly holky z gender studies a hodlají to vést po vzoru polského filmu Sexmise. Na Youtube najdete tento film v polském znění s anglickými titulky rozkouskovaný do 14 dílů. 

Snažím se už delší dobu chytit nějakého demografa a přesvědčit ho k předělání porodností na muže (nakonec jeden špičkový demograf je mezi mými lidmi), ale je jasné, že to bude záležitost dlouhodobější než bych si přál: demografové nemají na chlapy čas, protože počítají porodnost u žen. Nabízím tedy zatím informace o reprodukci žen, rozdělené do sekcí Porodnost po česku, Porodnost po evropsku a Porodnost po americku. V té americké jsou i údaje o světě.

 

 

 

 

 

Naposledy upraveno 17.02.2011 14:23.