Na co kdy dávat bacha

Po narození a v dětství je prevence a správný vývoj pohlavních orgánů důležitým úkolem pro dětské lékaře, ale také rodiče. U malých chlapců se sleduje hlavně pohyblivost předkožky, která by jinak mohla přirůst, což by způsobilo bolestivé komplikace, časté záněty. Už od narození je třeba si také všímat, jestli má chlapeček v šourku obě varlata. Nesestouplá varlata mohou znamenat nebezpečí neplodnosti a poruch hormonálních funkcí, které pak mohou muže trápit v dospělosti.

V dětství a pubertě se nejčastěji můžeme setkat s těmito onemocněními:

1. kryptorchismus

2. akutní onemocnění skrota

3. varikokéla

4. nádorová onemocnění varlat

Kryptorchismus je stav, kdy varle není, anebo po manipulaci nezůstává v šourku a to i při relaxaci břišní stěny. Důraz na kontrolu sestupu varlat je třeba věnovat kvůli tomu, že k nenávratným změnám dochází již od jednoho roku trvání kryptorchismu. Varlata by tedy měla být v šourku do 2 let, nejlépe však do jednoho roku věku chlapce.

Při přetočení semenného provazce ve varleti dochází ke snížení krevního průtoku, nedokrevnosti (ischémii) a atrofii (zániku) zárodečné tkáně varlat. Po 1–2 hodinách dochází k nezvratným změnám na semenotvorných kanálcích, které jsou zcela zničeny po 6 hodinách trvání torze. Onemocnění se projevuje náhlou bolestí v třísle, šourku, zvracením, někdy otokem šourku, výraznou bolestivostí varlete. Bolesti břicha budí podezření na náhlou příhodu břišní. Většina torzí vzniká k ránu a chlapce probudí.

Záněty varlete a nadvarlete mají na rozdíl od torze varlete pomalejší rozvoj obtíží. Na počátku je zduřelé a bolestivé nadvarle.

Varikokéla (žilní městky šourku) může mít za následek horší vývoj varlete (menší rozměry), ovlivňuje i kvalitu spermií a tudíž i infertilitu – neplodnost. Většinou se objevuje na počátku puberty, na varleti můžete pozorovat rozšířené a krví naplněné žíly (většinou vlevo).

Nádorové onemocnění varlat je nejrozšířenějším pevným nádorem mužů mezi 15 a 34 lety a je příčinou 14% smrtelných případů rakoviny v této věkové skupině. Pokud se tento druh nádoru objeví včas, lze ho obvykle dobře léčit. Nevýrazné první příznaky, neznalost, strach a zapírání skutečnosti jsou hlavními důvody zdržení před vyhledáním lékařské pomoci dospívajícími lidmi.

Naposledy upraveno 07.12.2010 21:55.