Adam se nebojí zeptat

Adam ví ho*n* a nebojí se zeptat

 I někteří chlapi možná poznali slogan ze světoznámého amerického seriálu Sex ve městě (Sex and the City), kde hlavní hrdinka „Carrie Bradshawová ví hodně o sexu a nebojí se zeptat“. Já jsem to radši trochu vyhvězdičkoval, aby mne vlastníci autorských práv seriálu nenapadli, že zneužívám jejich slogan ke komerčním účelům.

Podobně jako Carrie ani já se nebojím zeptat, ale upřímně řečeno – nevím proč bych to dělal. Já už jsem si své odpracoval a žádné potomky neplánuji. Ptejte se vy sami. Nepozval jsem si na mé stránky žádné odborníky, kteří by na dotazy odpovídali; je to totiž proti mé filozofii a proti mým záměrům. Když sem pozvu odborníka, získáte odpověď jen od jednoho člověka. A jak už jsem říkal, je nutno se ptát různých odborníků, aby člověk získal plastičtější a úplnější představu o možných řešeních.

Nabízím vám ve složkách Spermiogram online, Reprodukční medicína a Náhradní rodinná péče spoustu kontaktů na odborníky a na laické, ale dobře informované organizace. Některá pracoviště mají i svou poradnu, jiná mají uvedený aspoň e-mail, na který je možno napsat. Pište a pište. Pak odpovědi srovnejte...... A když se vám pak bude zdát, že byste stejně pro volbu řešení potřebovali hodit korunou, tak mne neproklínejte: řešení potíží s otěhotněním prostě není exaktní věda, jak jsem upozorňoval hned na začátku. Odborníky na jednoduchá východiska ze složitých situací najdete zde

Miroslav Horníček prý vyprávěl, že jel kdysi vlakem v kupé se šesti psychology a celou cestu trpěl hrůzou, že se třeba poškrábe na hlavě a dá tím najevo nějakou svoji strašlivou sexuální úchylku (citováno dle MFD z 15.5.2010). Podobné obavy má z psychologů spousta lidí. a nutno dodat, že někteří psychologové takové představy o svých schopnostech přinejmenším nevyvracejí. Hanka (Adamův člověk, psycholožka) však vzkazuje, že se nemáte psychologů bát, že mohou i dost pomoci. Přinejmenším prý po setkání s psychologem zjistíte, že je na tom nejméně jedna osoba ještě hůř než vy...

Reprodukční medicína není exaktní obor – opakuji stále dokola. O psychologii někteří tvrdí, že to dokonce není ani obor. Psychologie má blíž k filozofii než medicíně. Skoro se dá říci, že co psycholog, to samostatná psychologie; což ale nemusí být handicap. Jen je potřeba vědět, že ne s každým psychologem si takzvaně člověk sedne, a že to není vina psychologa ani klienta, ale vlastnost psychologie. Psycholog může pomoci zorientovat se v životní situaci, například ujasnit si přijatelnost jednotlivých řešení (asistovaná reprodukce, adopce, bezdětnost). Může pomoci s komunikačními strategiemi – jednak při jejich vytváření, jednak při nápravě škod vzniklých špatnými strategiemi. Nebo je prostě osobou, se kterou si normálně popovídáte a která to nevykecá; je totiž vázán mlčenlivostí.

Psychologa najdete snadno ve Zlatých stránkách nebo si ho vygooglujete. Někdy vám na něj dají kontakt v centru asistované reprodukce. Nejznámější českou poradnou specializující se na poradenství při nenaplňujícím se rodičovství je pražská poradna Ratolest. Tato poradna nabízí i internetové poradenství zde.

Ne vše, co nám zanechal totalitní režim, je špatné: jedním z těch dobrých je hustá síť psychologických poraden, většinou bezplatných, kam nepotřebujete žádné doporučení. Jejich seznam najdete na webu Asociace manželských a rodinných poradců zde. Psychologové z těchto poraden velmi často spolupracují s oblastí náhradní rodinné péče (například při přípravě žadatelů), čili to bývají pro lidi na cestě za dítětem ideální parťáci.

Mapa s přibližně zakreslenými poradnami:

Naposledy upraveno 22.12.2010 13:03.