Za jakých okolností
Zvládnutí cesty ovlivňuje nejen její profil a vzdálenost cíle, ale ještě mnoho dalších vlivů, například povrch cesty a klimatické podmínky. Nesmíme zapomenout ani na finanční situaci. Jinak cestuje boháč, který si může najmout letadlo, bydlet v Hiltonu a snídat kaviár, a jinak člověk, který jede starou károu, veze si stan a jí hrachovku z pytlíku. Odlišným způsobem vnímá cestu ten, kdo je sportovně založený a potíže na cestě zvládá s elegancí, jinak ten, kdo má rád svoje pohodlíčko a každý puchýř na patě ho deptá. Snáze se také cestuje s člověkem, který pozná, že jste momentálně se silami u konce, kdo vám pomůže s batohem a nabídne čokoládu, na rozdíl od partnera, který se na cestu ani příliš vydat nechtěl a celou dobu skuhrá.
Vlivy si můžeme rozdělit na vnější (například dostupnost léčby) a vnitřní (naše »nátura«, osobní dispozice). Jejich znázornění představuje
Mapa vlivů.
Obrázek nakreslila ing. arch. Magdalena Říčná
U konkrétních lidí se různé vlivy projevují v různé míře. Co je pro jednoho bezvýznamné, může mít pro druhého následky až fatální. Například finanční situace nehraje žádnou roli u páru, který se léčí metodami Mojžíšové, zatímco pro pár, který vyčerpal placené cykly asistované reprodukce a navíc potřebuje terapeutický zásah mikrochirurgickými technikami, případně darovaný oocyt, jsou finanční záležitosti otázkou dalšího pokračování léčby. Stejně tak pro někoho není použití metod umělého oplodnění překážkou, kdežto pro nábožensky založený pár může být zcela nepřijatelné. Někdo má rodiče, kteří se k němu chovají jako k dospělému partnerovi a respektují jeho soukromí, jiní rodiče berou i pětatřicetiletého Josefa, inženýra ekonomie, majitele poradenské firmy jako „našeho Pepíčka“ a trvají na tom aby nosil i v červenci na hlavě kulicha.
Ne všechny vlivy má člověk pod svou kontrolou, ne s každým může něco dělat. Ale i o těch těžko ovlivnitelných je lepší vědět než nevědět; přinejmenším je potřeba si pro ně vytvářet vlastní PR strategie.
(Podle knihy Na cestě za dítětem, Galén, 2009)