Těžko na cvičišti, ještě hůř na bojišti

Lékaři říkají, že před odběrem je zapotřebí nějaká doba abstinence, a to nejen té pohlavní. Neshodují se ovšem na délce té zdrženlivosti. Nejdelší uvedený rozsah jsem našel 2 až 7 dnů, jako nejčastěji citovanou dobu jsem našel 3-5 dnů. Kratší odstup od poslední ejakulace prý může snížit objem ejakulátu a koncentraci spermií. Budete-li si ale myslet, že čím delší doba abstinence, tím lepší výsledky, budete také zklamáni: při delší abstinenci prý spermie zleniví, mohou tedy mít sníženou pohyblivost (motilita).  Mluvím teď jen o abstinencí pohlavní, ne o abstinenci jako takové. Tu samozřejmě můžete protahovat jak chcete, pokud to tedy vydržíte.

Vzorek spermatu má být získán masturbací, nikoli přerušením styku. Vzorek by totiž mohl být kontaminován bakteriemi od ženy. Není také možné k odběru použít běžné kondomy, neboť obsahují látky, které zabíjí spermie. Někde ale prý (snad v Izraeli?) jsou k dostání speciální kondomy pro odběr spermatu.

Nejlepší je okamžité zpracování čerstvého vzorku. Pokud se odběr v odběrové komůrce nedaří, je možné provést ho jinde (doma, hotel, někdy se prý využívají i parky kolem center asistované reprodukce, ale tady bych se trochu bál, že mohu být odchycen městskou policií pro narušování veřejného pořádku). Nádoba s ejakulátem musí být transportována bez přístupu světla, při tělesné teplotě, nejdéle po dobu 60 minut. Podchlazené spermie se prý málo mrskají a výsledky jsou zkreslené. Někteří odborníci doporučují pro transport zastrčit nádobku do podprsenky, ale já tedy podprsenku nosím strašně nerad. Pokud je sperma doneseno odjinud, tak to pracovníci laboratoře zapíšou. Není totiž jisté, zda muž opravdu přinesl svůj vzorek a laboratoř by pak mohla být napadena, že vzorky zaměnila.

Někdo odběru sperma obvyklým způsobem není schopen, například paraplegici. U nich se spermie získávají arteficiální ejakulací (elektrostimulací nebo vibrostimulací) nebo operační cestou. Někdy docházejí handicapovaní na pravidelné elektroejakulace,  je to totiž prostředek, jak zlepšit kvalitu – především pohyblivost – spermií. Pro tuto skupinu mužů existuje speciální informační DVD „Rodina – skutečnost nebo sen”, informace najdete zde.

K odběru mívají na odborných pracovištích zařízené odběrové komůrky, vybavené nejrůznějším materiálem podporujícím (nebo ničícím) fantazii. Málokde už snad posílají muže za tímto účelem na záchod. Je zajímavé, jak se odborná pracoviště se obvykle na webech prezentují: pohodlně zařízenými čekárnami a laboratořemi se špičkovou technikou. Nikde jsem ovšem nenašel obrázky místnosti pro muže nejdůležitější... Pomozte mi to napravit. Vyfoťte odběrovou komůrku a snímky mi pošlete sem s informací, odkud jsou. Dám je na web, aby další chlapi věděli do čeho jdou. Jen prosím: foťte pouze interiéry. Figurální tvorbu ponechte pro jiná témata. Fotky najdete v Dezinformačním odboru v souboru Pracoviště reprodukční medicíny jak je (ne)znáte.

Některým méně chápavým možná můj popis nestačil a potřebují názornější výklad. Podívejte se jak se na proceduru připravoval Ozzák ze sitcomu Comeback.

Nemyslete si, že pro ty, kteří tam jít nemusí, ale chtějí, je to nějaká lahůdka. Jak se asi cítí potenciální dárce spermatu pěkně popsal redaktor MFD Jan Malinda .

Krásný detailní popis samotné procedury jsem našel v internetové verzi seriózního britského deníku Guardian mezi diskusními příspěvky k článku o dárcovství spermií zde. Je to diskusní příspěvek diskutujícího jménem Moishe vloženého v 6.26PM. Rád bych příspěvek zpřístupnil i těm, co neumí anglicky. Musím zjistit jak je to s autorskými právy – za jakých podmínek mohu překlad dát na můj web. Zatím mohu v češtině nabídnout vtip, který kdysi koloval na netu:

Přijde sedmdesátiletý děda k doktorovi na test plodnosti. Doktor mu dá lahvičku a řekne mu, ať ji přinese následující den alespoň z poloviny plnou. Děda přijde druhý den, ale lahvička je úplně prázdná. Doktor se ho ptá proč. »Inu,« řekne děda, »asi takto: Zkoušel jsem to pravou rukou, nic. Pak levou, nic. Pak oběma, nic. Poprosil jsem o pomoc manželku. Zkoušela to pravou rukou, nic. Zkoušela to levou rukou, nic. Zkoušela to oběma, nic. Pak to zkusila pusou. Se zubama, bez zubů. Zase nic. Tak jsme zavolali sousedku a ta to taky zkoušela rukama, pusou, a taky nic.« »Cože, vy jste volali sousedku?« zajímal se doktor. »Jo,« odpověděl starý pán, »zkoušeli jsme to všichni ze všech sil, ale to zatracený víčko jsme zkrátka neodšroubovali.«

Dobrou přípravou na odběr může být i zpěv blues. Inspiraci najdete ve filmu Maybe Baby. Opět prosím ochotné překladatele o překlad, abychom to mohli poskytnout i těm co anglicky neumí.

Někomu se získání vzorku ve chvíli kdy je to potřeba nedaří; takovou prekérní situaci je například chvíle, kdy je partnerka na sále a provádí se odběr vajíček. Vajíčka by pak měla být oplodněna spermiemi. Vašimi. Když tedy nějaké budou.... Průšvihu je možno předejít tím, že si do foroty dáte nějaké spermie zmrazit, aby byla rezerva pro strýčka Příhodu - to samozřejmě myslím obrazně. (Odebraná vajíčka se nemrazi, protože jejich rozmražování má malou úspěšnost. Rozmražování spermií však není žádný problém, ty vydrží všechno – jsou přece vaše!).

Ono vůbec s tím „na povel“ se toho podle mne moc nadělá. Jsou dokonce studie tvrdící, že snahy o dítě ničí spontaneitu! Zřejmě dělají ty výzkumy na nějakých mladých nezkušených zajících. My starší zkušení víme, že jasný časový itinerář je naopak výhra: nemusíte se piplat s vytvářením romantické atmosféry. Potvrdí to i odborníci na slovo vzatí zde.

Odběr sperma je hrdinský čin. Kam se na něj hrabou všechny ty laparoskopie, hysteroskopie, folikulometrie a tak, které podstupují ženy. Na odběr je nutná důkladná příprava. Někdy se ale stane, že chlap potřebuje delší dobu přípravy než je partnerka ochotná tolerovat; mohou to být měsíce či dokonce i roky. Bývá to pak spojeno s vynucenou sexuální abstinencí z partnerčina rozhodnutí. Tato abstinence ovšem rozhodně nevede k lepším výsledkům spermiogramu, jak jsem upozornil už na začátku (doktoři říkají maximálně týden). Zatněte zuby a jděte do toho včas. Chlapství nestojí na výsledcích spermiogramu, ale na tom, že je muž vůbec na spermiogram pozván!!

Naposledy upraveno 17.02.2011 13:16.