Další české zdroje informací

U těchto webů je třeba všímat si provozovatele (a tím i jeho zájmů) a také je třeba počítat s různou odbornou kvalitou informací. Dá tedy větší práci prokousat se jimi. Ale i méně kvalitní či různými zájmy zkreslené informace jsou velkou pomocí při tvorbě mapy možných řešení a jejich úskalí. Seznam budu stále doplňovat, vítám vaše návrhy zde.

Prvním lékařem, na koho se člověk obvykle při neúspěších otěhotnět obrátí, je praktický gynekolog nebo androlog. Jejich seznam najdete ve Zlatých stránkách nebo si ho vygooglujete. Některé ordinace mají vlastní weby, které mohou být dobrým zdrojem informací. Gynekologických ordinací je spousta, andrologických méně – na některé z nich najdete kontakt ve složce Spermiogram online.

Odbornou zastřešující českou organizací pro gynekology je Česká gynekologická a porodnická společnost. Na jejích stránkách najdete například odkazy na zdroje informací zde a v oddíle Sekce a komise odkaz na Sekci asistované reprodukce. Stránky jsou určené především pro lékaře. Informují je o novinkách, konferencích a tak.

O odborných andrologických společnostech najdete informaci ve složce Spermiogram online, v Informacích o spermiogramu.

Informace o reprodukční imunologii najdete například na webu Ústavu pro péči o matku a dítě nebo na webu Fakultní nemocnice v Plzni.

Důležitou součástí vyšetření může být i genetické vyšetření. Centra asistované reprodukce většinou mají své odborné genetiky, ale někdy je potřeba ještě další vyšetření. Seznam pracovišť najdete zde.

Česká republika má originální ověřenou fyzioterapeutickou metodu, která pomáhá při některých typech poruch plodnosti. Metodu Ludmily Mojžíšové. Základní informace o metodě najdete v článku Hany Volejníkové „Rehabilitační metoda Mojžíšové jako prevence i terapie v reprodukční medicíně“ v publikace Reprodukční zdraví 2005. Podrobnější informace, ale v angličtině, najdete zde. Budeme se snažit co nejdříve udělat i českou verzi webu. Nadace Mateřská naděje kdysi vytvořila a pravidelně aktualizovala seznam fyzioterapeutek vyškolených v této metodě. Seznam sice nebyl úplný, ale byl výbornou pomocí pro ty, kdo chtěli mít zaručeno, že se dostanou k dostatečně vyškolenému odborníkovi. Aby byl seznam přístupný, byl umístěn na kdysi nejživější a nejinformovanější web www.neplodnost.cz, patřící tehdy farmaceutické společnosti Organon. Jak ale firmy fúzují, všechno se změnilo a adresář fyzioterapeutek vzal za své, podobně jako kdysi velmi navštěvovaný a šikovný web... Adresář se snaží na svých stránkách vytvářet fyzioterapeutka Eva Nováková. Podívejte se také na web fyzioterapeutky Hany Volejníkové, která úspěšnost metody u žen před lety ověřila. Už kdysi se paní Mojžíšová snažila ověřit účinnost i u mužů, ale nebyly na to síly a hlavně dost ochotní chlapi. Až teď se o to pokouší fyzioterapeutky z fyzioterapeutického pracoviště poblíž Českých Budějovic zde. Odvážní chlapi s horším spermiogramem, ochotní cvičit a nechat si spravit kostru, hlaste se zde.

 

České neziskovky a laické weby

Nejznámější českou neziskovkou v této oblasti je nejspíš Nadace Mateřská naděje. Mateřská naděje nemá příliš aktualizovaný web, ale s těmi, kdo se na ni obrátí komunikuje a pomáhá seč může.

Web zaměřený na dárcovství vajíček je zde.

Web, pokušející se zaplnit díru po zrušených stránkách neplodnost.cz kdysi provozovaných farmaceutickou firmou Organon, je zde .

Občanské sdružení Stejná rodina se snaží o zrovnoprávnění homosexuálních a heterosexuálních rodin.

 

Farmaceutické firmy

Informace o lécích pro reprodukční medicínu a jejich výrobcích najdete na tomto webu zvlášť (Léky). Zde jen zmíním web speciálně zaměřený na informování pacientů, sponzorovaný farmaceutickou firmou Merck-Serono.

 

Diskusní skupiny

Zásadním a zdrojem informací o psychosociální stránce cesty za dítětem jsou diskusní skupiny. Jejich neúplný seznam najdete na úvodní stránce složky Sněmovna. Tyto diskusní skupiny jsou skvělé, velmi pomáhají – ale jen někomu... Nepopisují psychosociální problematiku komplexně, ale jen z pohledu těch, kteří se dostanou na web a vyhovuje jim sdílet své zkušenosti, úspěchy i neúspěchy tímto způsobem. Například muže tam téměř vůbec nenajdete ...  Nějaké snad najdete v Diskusních skupinách Sněmovny.

Naposledy upraveno 27.11.2010 19:16.